X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

معرفی کتاب

آشنایی با کتاب

نازبالش» داستان بلندی از هوشنگ مرادی کرمانی  

«نازبالش» داستان بلندی از «هوشنگ مرادی کرمانی»
کتاب «نازبالش» هوشنگ مرادی‌کرمانی برای آدم‌های باهوش
«ناز بالش»، جدیدترین داستان نویسنده‌ی «قصه‌های مجید» برای نوجوانان منتشر شد. نویسنده در این داستان هم با زبان طنز خوانندگان را تا آخر داستان با خود همراه می‌کند.
آقای «مرادی‌کرمانی» در این داستان هم با زبان طنز آمیخته با کنایه و توصیف‌های بزرگ‌نمایی شده (غُلُوآمیز) خوانندگان را تا آخر داستان با خود همراه می‌کند.
داستان «ناز بالش» با این تقدیمیه آغاز می‌شود: «این "ناز بالش" هدیه‌ای است نرم و راحت برای سرِ باهوشان روزگار ما» و بعد داستان این‌گونه شروع می‌شود: «روی "نازبالش" پنج تا تخم درشت کدو تنبل بود. تخمه‌ها را عین علامت سؤال چیده بود، این‌جوری "؟" تخمه‌فروش، نازبالش را روی دو دست گرفته بود، ایستاده بود کنار خیابان. انتظار می‌کشید تا آدم خوبی پیدا شود، هزارتومان بدهد و یکی از آن تخمه‌ها را بخرد و بخورد.»
تخمه‌ی کدو دانه‌ای هزار تومان؟! بله، هزار تومان برای یک دانه‌ تخمه خیلی زیاد است؛ اما تخمه‌ی «مرادی‌کرمانی» بیش‌تر از این‌ها می‌ارزد؛ چرا که یک ویژگی معجزه‌آمیز دارد: هر کس از این تخمه‌ها بخورد، عقلش زیاد می‌شود. وقتی هم که کسی عقلش زیاد شد، کارهایی می‌کند که دیگران نمی‌توانند و در نهایت، دیگران حسرت هوش و ذکاوتش را خواهند خورد.
داستان «نازبالش» در نهایت با «مهربان» و «مونس» ـ شخصیت‌‌های اصلی داستان ـ ادامه می‌یابد. آن‌ها می‌خواهند از راز ساعت بزرگِ نصب شده در میدان شهرک محل زندگی‌شان سر دربیاورند؛ ساعتی که 99 سال پیش توسط جد پدری‌شان از خارج خریداری و در میدان روستای «عدس کار» آن روز و شهرک عدس‌کار امروز نصب شده و حالا قرار است این ساعت قدیمی توسط بچه‌ها تعمیر و دوباره راه‌اندازی شود.
بچه‌ها! من که دارم تمام داستان را برایتان می‌گویم! می‌دانم که همین‌قدر هم که برایتان تعریف کردم، علاقه‌مند شده‌اید این کتاب را بخوانید و ماجرای تخمه‌های دانه‌ای هزار تومان و ساعت بزرگ شهرک «عدس‌کار» را دنبال کنید. این کتاب به‌تازگی به کتاب‌فروشی‌ها آمده است؛ شاید بد نباشد که آن را تهیه کنید و جزو اولین خواننده‌های آن باشید.
فقط یک نکته‌ی دیگر درباره‌ی این آقای «هوشنگ مرادی‌کرمانی» بگویم و خلاص! بچه‌ها! هیچ دقت کرده‌اید که تمام داستان‌های این نویسنده، هم برای بچه‌ها و هم برای بزرگ‌ترهایشان جذاب و خواندی است؟ به این مسأله فکر کنید.
«نازبالش» ار سوی انتشارات معین در 160 صفحه و با قیمت 2700 تومان منتشر شده است.
«قصه‌های مجید»، «بچه‌های قالیبافخانه»، «نخل»، «مشت بر پوست»، «خمره»، «کبوتر توی کوزه»، «مهمان مامان»، «مربای شیرین»، «لبخند انار»، «ماه شب چهارده»، «نه تر و نه خشک» از جمله آثار مرادی کرمانی‌اند که برخی از آنها به چند زبان دیگر ترجمه شده‌اند.  سلانه سلانه با حیوانات آشنا شویم و از جانب آنها سخنمی بگوییم  

کتاب سلانه سلانه با حیوانات آشنا شویم ، نوشته Marc Bekoff و ترجمه فاطمه معتمدی توسط نشر روزنه منتشر شده است.
الفبای حفاظت و همدردی با حیوانات ، حیوانات در دنیایی انسانی ، آیا حیوانات خودآگاه هستند؟ ، حقوق و رفاه حیوانات و کالبدشکافی و زنده شکافی برخی از عناوین مندرج در بخش های مختلف این کتاب است.
Marc Bekoff استاد دانشگاه کلرادو است که از وی بیش از ده کتاب در موضوعات مرتبط با رفتارشناسی و حقوق حیوانات به چاپ رسیده است. وی مؤلف حدود 150 مقاله در این زمینه بوده و تحقیقات زیادی درباره رفتارشناسی حیوانات دارد و دائره المعارف حقوق و رفاه حیوانات و دائره المعارف رفتارشناسی حیوانات از جمله کتب مشهور وی می باشد.
* مروری بر کتاب
این که کسی به انواع مختلف حیوانات احترام بگذارد، یا آنها را نادیده بگیرد و یا به آنها آسیب برساند تا حد زیادی به نوع محیطی که او در آن پرورش پیدا می کند و به خصوص طرز فکر و نگرش خانواده و دوستانش مربوط می شود.
من خوش شانس بودم؛ وقتی مادرم فهمید که من مشتی کرم را با خودم به رختخواب آورده ام(من ده ماهه بودم)، آنها را بیرون نریخت، بلکه آهسته به من گفت که آنها بدون خاک می میرند، بنابراین من تاتی تاتی با کرم هایی که با خودم آورده بودم به باغچه کوچک آپارتمانمان در لندن برگشتم...
سلانه سلانه با حیوانات آشنا شویم و از جانب آنها سخن بگوییم
نویسنده: مارک بکاف مترجم: فاطمه معتمدی
ناشر: روزنه زبان کتاب: فارسی تعداد صفحه: 222
اندازه کتاب: پالتویی - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 1  

معرفی کتاب های کودک و نوجوان                                   

شهرزاد، نویسنده: فریده خلعت‌بری
روباه دم‌بریده نویسنده: جمال الدین اکرمی
خانم معلم و آقای نقاش نویسنده: علی اصغر سیدآبادی
یک دقیقه صبر کن نویسنده: یویی مورالز

شهرزاد، نویسنده: فریده خلعت‌بری
این داستان بازنویسی خلاق از معروف‌ترین قصه کتاب "هزار و یک‌شب" یعنی قصه شهرزاد وپادشاه است، کنجدشاه، شاه شهر سیاه است. روح او آکنده از نفرت است. شهرزاد قصه‌گو بانوی شهر قصه‌هاست و به هرکجا که می‌رود با قصه‌گویی و مهربانی، شادی و شور می‌برد. روزی که شهرزاد به قلمرو کنجد‌شاه وارد می‌شود، کنجد‌شاه عصبانی می‌شود و با افسون و جادو او را به پرنده‌ای سنگی تبدیل می‌کند، اما لب‌های شهرزاد سنگ نمی‌شود و از قصه‌گویی باز نمی‌ماند. شهرزاد در شکل مرغی سنگی هزارشب برای کنجدشاه قصه می‌گوید تا شب هزارویکم دل کنجدشاه پر از عشق و مهربانی می‌شود و طلسم شهرزاد هم می‌شکند. آنگاه شاه با شهرزاد عروسی می‌کند و با مردم مهربان می‌شود. تصاویر مکمل و گاه فراتر از متن است و کتاب را در ردیف کتاب‌های تصویری قرار می‌دهد. ویژگی داستان؛ بیان اهمیت قصه‌گویی و عشق و صبوری در ایجاد رابطه مثبت بین انسان‌ها و رفع مشکلات عاطفی و روانی.
شهرزاد، نویسنده: فریده خلعت‌بری، تصویرگر: فرشید شفیعی، تهران: شباویز، ۱۳۸۴، ۱۶ صفحه، مصور رنگی، گروه سنی ۱۲ و ۱۱ سال، ۵۰۰ تومان
 


مسئولیت / ناصر یوسفی - شهره یوسفی

مسئولیت‌ حساس‌ شدن‌ فرد نسبت‌ به‌ زندگی‌ خود و دیگران‌ است‌. انسان‌ مسئول‌ می‌کوشد برای‌ بهبود زندگی‌ خود و دیگران‌ قدم‌های‌ مناسب‌ و ارزشمندی‌ بردارد. فعالیت‌های‌ ساده‌ی‌ این‌ کتاب‌ می‌توانند با رفتار سنجیده‌ی‌ مربیان‌ و والدین‌ علاقه‌مند تبدیل‌ به‌ تجربه‌هایی‌ بی‌نظیر و مؤثر در زندگی‌ کودکان‌ شوند. در مجموعه‌ی‌ ده‌ جلدی‌ «ارزش‌های‌ زندگی‌»، شماری‌ از فعالیت‌ها، بازی‌ها، گفت‌وگوها، برنامه‌های‌ هنری‌، قصه‌ها، شعرها، و... به‌ گونه‌ای‌ طراحی‌ شده‌اند که‌ کودک‌ را یاری‌ دهند تا بتواند در مفهوم‌ هر ارزش‌ دقیق‌ شود و آن‌ را درک‌ کند. از این‌ رو هر کتاب‌ عطف‌ به‌ موضوع‌ خود، روش‌هایی‌ را برای‌ حل‌ مسأله‌ و در پیش‌ گرفتن‌ رفتارهای‌ دوستانه‌ به‌ کودکان‌ آموزش‌ می‌دهد، روش‌هایی‌ که‌ کودک‌ را برای‌ ارتباط‌ بهتر با اطرافیان‌ و دنیای‌ پیرامونش‌ توانمند و مجهز می‌سازد.
* مسئولیت نویسنده : ناصر یوسفی - شهره یوسفی
موضوع : آموزشی نوبت چاپ : ۴ تاریخ چاپ : ۱۳۸۵
تعداد صفحات : ۳۲ صفحه قطع : وزیری نوع جلد : شومیز
شماره شابک : ۸-۱۹۱-۳۶۹-۹۶۴ قیمت : ۷۰۰ تومان


  

جان کریستوفر نویسنده مشهور سبک علمی -تخیلی     


 *ساموئل یود (به انگلیسی: ‎Samuel Youd ‏) با نام کامل Christopher Samuel Youd کریستوفر ساموئل یود (۱۲ فوریه ۱۹۲۲ در لنکشایر) ، با نام نویسندگی «جان کریستوفر»، نویسندهٔ انگلیسی داستان‌های علمی-تخیلی است.
وی سال‌های با نام اصلی خودش (یود) در زمینه داستان بزرگ‌سالان فعالیت می‌کرد، اما موفقیتی به دست نیاورد. وی شهرت خود را مرهون داستان‌های علمی-تخیلی است که برای نوجوانان نوشته‌است. هر چند جان کریستوفر تنها یکی از چند نام نویسندگی او است. به گفته خود او، این داستان‌ها ماجرای واکنش انسان‌ها در شرایط سخت زندگی و بررسی این واکنش‌ها هستند.
شاید او را بتوان از بزرگترین علمی تخیلی نویسان تاریخ بشریت دانست . این نویسنده انگلیسی در آثارش توجه ویژ به خطر جنگ جهانی سوم یا به تعبییر انیشتین آخیرین تصمیم بزرگ بشر دارد .قدرت قلم او اعجاز انگیز است .
* مهم‌ترین آثار
مهم‌ترین و مشهورترین اثر کریستوفر سه گانه سه پایه‌ها است که در سال‌های ۱۹۶۷ و ۱۹۶۸ نوشته شد. کوه‌های سفید (۱۹۶۷)، شهر طلا و سرب (۱۹۶۷) و برکه آتش (۱۹۶۸). موفقیت این سه گانه به قدری بود که ۲۰ سال بعد کتاب دیگری با نام وقتی که سه پایه‌ها آمدند نوشت و آن را به چهارگانه بدل ساخت. کریستوفر در سال ۱۹۷۰ رمان نگهبانان را نوشت که به خاطر آن جایزه گاردین را به دست آورد.
*کتاب‌شناسی: سه‌گانهٔ شمشیر ارواح /شهریار آینده /آن‌سوی سرزمین‌های شعله‌ور /شمشیر ارواح /سه‌گانهٔ‌ گوی آتش /سرزمین تازه کشف شده /رقص اژدها /سه‌گانهٔ سه‌پایه‌ها /کوه‌های سفید (۱۹۶۷) /شهر طلا و سرب (۱۹۶۷) /برکه آتش (۱۹۶۸) /جک جنگلی /غارهای فراموشی /غروب اهریمنان /لبه ناصاف /مردم کوچک /سال ستاره دنباله دار /مرگ گیاهان /زمستان طولانی /نوسان /جزیره از کار افتاده‌ها /مالکان /